Studenci zagraniczni z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy są z nami kolejny rok doskonale wiedzą, że warto uczestniczyć w spotkaniach integracyjnych organizowanych przez Dział Rozwoju Kadry Naukowej i Współpracy Międzynarodowej, to zawsze spotkania pełne atrakcyjnych zajęć, wiedzy o polskiej kulturze i historii a przede wszystkim pozostają one w pamięci dzięki świetnej atmosferze. Nie inaczej było 23.05.2024 r., kiedy to studenci z programu Erasmus+ oraz zagraniczni studenci regularni z pierwszego roku odwiedzili miejsca, przypominające o narodzinach regionu świętokrzyskiego, takie jak Święty Krzyż i Gołoborze a także Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi.
Klasztor zaskoczył zwiedzających elementami polskiej historii dotyczącej nie tylko chrześcijaństwa i odległego średniowiecza, ale i XX wieku, kiedy to miejsce pełniło również funkcję więzienia. Studenci odwiedzili również sale związane z misjami, gdzie niektórzy z nich odnaleźli elementy bliskie również ich kulturze i tradycji. Taras z widokiem na Gołoborze zachwycił zwiedzających a legenda o genezie tego miejsca rozbawiła słuchających i przybliżyła tradycję regionu.
Muzeum było miejscem gdzie studenci dzięki filmowi w technologii 3D oraz ciekawej wystawie multimedialnej mogli poznać geologiczną genezę tych ziem i historię narodzin hutnictwa w regionie świętokrzyskim. Była to prawdziwa podróż w czasie, gdyż z niezwykle nowoczesnych sal muzeum uczestnicy przenieśli się na warsztaty „Żelazo i Ogień”, gdzie z bliska obejrzeli dymarkę, poznali technologię wytopu żelaza, musieli podjąć współpracę by rozpalić ogień za pomocą dawnych narzędzi, co było nie lada wyzwaniem i wymagało wiele siły i poświęcenia. Wraz z prawdziwym mistrzem kowalstwa studenci poddali żelazo obróbce a ich wspólnym dziełem była… szpilka do odzieży. Następnie uczestnicy przemienili się w starożytnych wojów i spróbowali swoich sił w rzutach do celu toporem i włócznią. Technika rzutów była na bardzo zróżnicowanym poziomie, ale jeden z przedstawicieli władz uczelni okazał się być bardzo skuteczny tej konkurencji.
Tego typu wyjazdy są zawsze okazją do integracji studentów z przedstawicielami władz
i pracowników uczelni. Podczas tegorocznego wyjazdu PŚk reprezentowali: pan Prorektor ds. Naukii Rozwoju dr hab. inż. Włodzimierz Makieła, prof. PŚk oraz pan Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki prof. dr. hab. Artur Maciąg a także Dziekan WMiBM dr hab. Jakub Takosoglu, prof. PŚk, Prodziekan WIŚGiE dr inż. Agnieszka Cienciała. Nie zawiedli także koordynatorzy programu Erasmus+, z najczęściej wybieranych przez studentów wydziałów tj. Pani dr inż. Dorota Wiraszka (WEAiI) oraz Pan dr inż. Szymon Tofil (WMiBM).
Mimo iż słowo „świętokrzyska” nadal wielu studentom sprawia ogromny kłopot, to po tegorocznej wycieczce będą wymawiać je ze świadomością kryjącej się za nim historii a wspólne spędzenie czasu przez studentów i pracowników PŚk pozwoli w pełni poczuć się tym młodym ludziom częścią społeczności akademickiej.