Deklaracja polityki

Politechnika Świętokrzyska jest wiodącą uczelnią wyższą w województwie, a także jedyną techniczną uczelnią wyższą w  Świętokrzyskim z tak długą historią. PŚk formalnie powstała w 1974 roku, jednak jej początki sięgają 1951 roku, kiedy była częścią Kielecko-Radomskiej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej dając studentom możliwość uzyskania tytułu licencjata z zakresu budowy maszyn.

Główne zadania Politechniki Świętokrzyskiej określono w Statucie jako:

  • prowadzenie badań naukowych, prac rozwojowych, wykonywanie usług badawczych i transfer technologii do gospodarki;
  • kształcenie studentów w trakcie studiów dyplomowych, studiów podyplomowych i innych form kształcenia;
  • prowadzenie kształcenia dla doktorantów;
  • kształcenie i oferowanie możliwości szkoleniowych kadry Uczelni;
  • tworzenie niezbędnych warunków do pełnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w procesie kształcenia i badań;
  • kształcenie uczniów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, tradycję narodową, umacnianie zasad demokracji i poszanowania praw człowieka;
  • tworzenie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;
  • upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych;
  • prowadzenie działań na rzecz społeczności lokalnej i regionu.

 

Do najważniejszych założeń Strategii Rozwoju Uczelni sformułowanej na lata 2015-2025 należą:

  • Utrzymanie liczby studentów na poziomie odpowiadającym potencjałowi dydaktycznemu Politechniki Świętokrzyskiej oraz potrzebom rynku pracy.
  • Intensyfikacja działań rozwojowych w obszarze nauki i badań wynikających z realizacji projektów współfinansowanych przez Unię Europejską.
  • Wzmocnienie konkurencyjności w europejskiej przestrzeni szkolnictwa wyższego w obszarach edukacji, nauki i badań.
  • Podjęcie zadań mających na celu rozszerzenie współpracy Politechniki Świętokrzyskiej z uczelniami i jednostkami naukowymi o podobnym profilu działalności, mających na celu współdziałanie zgodne z interesami Politechniki Świętokrzyskiej.
  • Wzmocnienie pozycji Politechniki Świętokrzyskiej jako uczelni międzynarodowej.

PŚk stale dąży do zwiększania znaczenia internacjonalizacji wśród studentów, ponieważ z punktu widzenia Uczelni istotny jest rozwój wielokulturowej społeczności studentów i pracowników. Politechnika Świętokrzyska  zapewniają doświadczenie edukacyjne, które ma przygotować studentów do globalnych środowisk politycznych i społecznych, między innymi dzięki rozwojowi międzynarodowych sojuszów i partnerstw w celu budowania potencjału, edukacji i przedsiębiorczości, wprowadzania programów studiów, które mają zapotrzebowanie na rynku międzynarodowym oraz podnoszenia rangi i znaczenia Uczelni na świecie.

Współpraca międzynarodowa od zawsze stanowiła istotną wartość dla Politechniki Świętokrzyskiej, zarówno z krajami Unii Europejskiej jak i państwami niestowarzyszonymi. Wśród korzyści jakie dał program LLP-Erasmus, można wskazać nawiązanie relacji z 90 najważniejszymi uniwersytetami w 20 krajach Europy. Internacjonalizacja PŚk realizowana jest również  poprzez włącznie pracowników naukowych w międzynarodowe sieci badawcze i naukowo-edukacyjne zarówno w Europie jak i na świecie – CEEPUS, DAAD. Rozwój internacjonalizacji, a także udział studentów i wykładowców w strukturach edukacyjnych i badawczych  na poziomie europejskim stanowią istotną część Strategii Uczelni.

Uczestnictwo w Programie w latach 2021-2027 zapewnia zrównoważony rozwój rozpoczętych, a także wdrożonych w ostatnich latach działań. Między innymi dzięki takim Projektom, Politechnika Świętokrzyska stale rozwija się, a także podnosi swoje znaczenie na arenie międzynarodowej.

Ponadto przynależność Uczelni do Programu zachęca do wprowadzania coraz nowszych procesów modernizacyjnych (tj. różnorodnych rozwiązań technologicznych, w których za nadrzędną ideę wskazuje się wzbogacenie narzędzi e-learningowych), natomiast głównym celem internacjonalizacji jest zwiększanie zasięgu i mobilności pracowników.

Politechnika Świętokrzyska nieustannie wspiera kadrę naukową w poszukiwaniu coraz nowszych i innowacyjnych sposobów nauczania. Niezwykle istotne jest promowanie nauki, między innymi w ramach wyjazdów naukowych, które dają możliwość zapoznania się z kursami projektowymi w konkretnej dziedzinie specjalizacji oraz ich dopasowaniem do wymagania zawodowe i umiejętności w różnych krajach. Dzięki udziałowi w programie Erasmus+ pracownicy administracyjni i dydaktyczni mają możliwość zrealizowania tych celów w ramach mobilności. Politechnika Świętokrzyska stale promuje uczestnictwo w ramach programu mobilności kadry, który zapewnia wsparcie uczestnikom programu na poziomie osobistym i zawodowym – poprzez zapewnienie możliwości dzielenia się wiedzą i poznaj nowe kultury. Promocja Programu dla kadry Uczelni odbywa się przez kontakt osobisty i stronę internetową, na której dostępne są  materiały pomocnicze, a także dzięki Wydziałowym Koordynatorom Programu.

Uczelnia dokłada wszelkich starań, by jakość oferowanego kształcenia była najwyższa, zarówno dla polskich jak i zagranicznych studentów. Najlepszą miarą ukazującą skuteczność działań Politechniki Świętokrzyskiej w zakresie współpracy międzynarodowej i dydaktyki są sukcesy naszych studentów, zarówno edukacyjne jak i zawodowe.

Uczelnia dba, aby program wymiany międzynarodowej był jeszcze bardziej atrakcyjny dla studentów, a zdobywane doświadczenia na zagranicznych studiach zapewniały coraz więcej możliwości. Ponadto Politechnika Świętokrzyska oferuje szansę na podjęcie wymiany europejskiej i międzynarodowej wszystkim studentom, w tym również przyjeżdżającym studentom z zagranicy w pełnym wymiarze godzin. PŚk dąży do zwiększania znaczenia na arenie międzynarodowej, a wzrost znaczenia współpracy międzynarodowej na uczelni niewątpliwie oddziałuje na przebieg tego procesu, dlatego tak ważne jest aby stale rozwijać kooperacje z zagranicznymi uczelniami. W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznych przemian i szybkiego rozwoju najnowszych technologii dokładamy wszelkich starań, aby nasi Studenci mieli szansę na wykreowanie jak najlepszej przyszłości na arenie międzynarodowej. Podjęcie mobilności studenckiej to niepowtarzalna możliwość prowadzenia badań, dostrzegania nowych środowisk w dynamicznym międzynarodowym życiu społecznym, kulturalnym i biznesowym.

Uczelnia buduje wielokulturowe środowisko, a to przekłada się na poznanie i zrozumienie pojawiających się różnic, zarówno wśród studentów, jak i pracowników. Znaczący jest fakt, że wziąć udział w Programie mogą także osoby, które wykazują niewielkie dochody, ponieważ dla takich osób przewidziane jest wyższe wsparcie finansowe. Na czele wszelkich globalnych polityk stoi modernizacja, a to właśnie ona pociąga za sobą postęp technologiczny, który zwiększa konkurencyjność i poprawia jakość edukacji. W końcu naszym priorytetem jest przygotowanie studentów, do podjęcia się budowania tradycji naukowej i tworzenia zróżnicowanej kulturowo przyszłości z wieloma nowymi wyzwaniami i możliwościami.